Postřehy z celnice po 1.4.


Jak jste některý mohli vidět ve zprávách TV NOVA z dne 13.4.2011, vyclívací pošta v Praze absolutně nestíhá proces kontroly zásilek přicházejících z mimo EU a už vůbec ne dokládání potřebných dokumentů pro celnici. Na poště 120  v Praze stojí desetitisíce zásilek připravených k odbavení a každou hodinou jich přibývá.  Pošta posílila počet pracovníků, prodloužila pracovní směny, přibrala brigádníky, ale doručení se hodně zdržuje a není výjimkou zdržení i o dva týdny.

                                   

 

Týká se to všech zásilek odesílaných přes pošty v krajinách odesílatele, např. USPS v USA. Zásilku od USPS převezme na našem území Česká pošta a ta i zásilku připravuje k celnímu řízení pro celní úřad. Stará se o dodání všech potřebných dokumentů k zásilce a taky komunikuje se zákazníkem, především e-mailem.
O dost lépe jsou na tom expresní přepravné společnosti (DHL, UPS, FEDEX …), kterým jde taky hodně o garantovaný čas dodání zásilky k příjemci a taky tomu napomáhá skutečnost, že již při odesílaní se musí k zásilce přiložit potřebné doklady pro celní úřad. Zásilky pak celnicí procházejí rychleji a kupující nemusí dodatečně dokladovat to, co by tam již být mělo.

Proto zatím zásilky přeposlané přes naši pobočku v USA společností DHL jsou odbavované rychleji, než ty, kde vám zboží zasílá prodejce přímo, celnicí procházejí povětšině obratem a jen v málo případech museli naši zákazníci dodatečně dokládat fakturu o uhrazení za zboží.

Čas dodání zboží odeslaného z naší pobočky v USA přes DHL do 3-5 dnů i z proclením se momentálně vůbec nedá srovnávat z několika dny, ba i týdny doručování Českou poštou. Myslete na to při volbě druhu dopravy, ne vždy je nejlevnější varianta tou nejlepší volbou.

Ještě že ten kurz USD stále klesá a klesá …..

Těšíme se na vaše nákupy i nadále.

S pozdravem
Cz-Ebay.cz