10.08.2020 - Celní kontrola kontejneru v US

Aktualizace 02.10.2021

Kontejner je již v ČR, při otevření v ČR jsme ale zjistili, že zboží je z některých balíků zničené, 80% balíků je otevřených a věci z nich vyházané v kontejneru na jednu hromadu, další balíky chybí. Je to způsobeno fyzickou kontrolou celním úřadem (U.S. Customs and Border Protectio) v USA, kdy po kontrole vše naházeli americký celníci na jednu hromadu bez ukládání a zabezpečení. Na jejich postup při kontrole a znovu naložení našeho zboží zpátky do kontejneru jsme podali oficiální stížnost na ředitelství celní správy v ČR a české ambasádě ve Washingtonu a také na americké ambasádě v ČR. Za 12 let fungování se nám nic podobné nestalo a to, co provedli na kontrole se úplně vymyká normálnímu chápaní. Děs a hrůza. Fotky v níže mluví za vše.

foto 1  foto 2 foto 3 


Aktualizace 21.09.2020
Clení proběhne 1.10.2020. Po proclení budeme všechny, který mají zboží v kontejneru informovat dalším emailem s informacemi o dodání.

Aktualizace 11.09.2020
Tak po měsíci je náš kontejner konečně na moři na lodi směrující do EU. Předběžný termín clení je 1.října.2020. Všem ještě budeme pak psát přesný termín a dále i kdy bude zboží k dispozici

Aktualizace 10.09.2020
Kontejner je konečně propuštěn a je již na moři. Předopokládané clení je cca 27.09.2020

Aktualizace 07.09.2020
Náklady celní kontroly jsme již před několika dny uhradili, zboží bylo již celníky v US naloženo zpátky do kontejneru, avšak stále není kontejner odeslán k portu na odeslání lodí. Komunikace s celním úřadem je opravdu tragická, na naše emailové a telefonické dotazy odpovídají stylem "až to bude ukončeno, dáme Vám vědět" takže stále čekáme a čekáme. Dle našeho mínění natahují čas, protože za každý den stání v celním prostoru budeme zase platit stojné a to je čím dále vyšší a vyšší. Problém je v tom, že do celního prostoru nás ani nepustí a osobní návštěva v SAVANAH na celnici možná není kvůli Covidu 19. Hned jak budeme vědět další informace, napíšeme je zde.

Aktualizace 29.08.2020
Bohužel celý tento proces zastavené a kontroly kontejneru byl způsoben přepravou těch starožitných zbraní z 18 století, kdy se celnísi mysleli, že přepravujeme funkční zbraně, které je samozřějmě zakázané exportovat z US. Kontrolou se zjistilo, že to nejsou zbraně a nepodléhá to žádné restrikci. Poslední zpráva z celního v USA (US Customs and Border Protection) je ke dni 28.08.2020 a to ta, že se čeká pouze na vyčíslení nákladů spojených z touto celní kontrolou zboží a vozidel. Po zaslání INVOICE a uhrazení zboží bude kontejner konečně odeslán z US do ČR.

Aktualizace 22.08.2020
Dle posledních zpráv je fyzická kontrola ukončena, čeká se pouze na koneční zprávu o prohlídce. V kontejneru jsme přepravovali starožitné zbraně, které by se neměli přepravovat bez exportní koncese i přesto, že příjemce vlastní zbrojný průkaz, nebo vlastní povolení k přepravě zbraní. Celníci v US ale viděli na rentgenu zbraně, potřebovali to zkontrlovat, což je jeich právo. Příjemce / kupující teď musí doložit podklady o nákupe a povolení k přepravě na jejich jméno. Více informací z US custom zatím nemáme, telefonicky tyto informace nepodávají a budou nás informovat emailem do několika dnů.

10.08.2020
Dodání avizovaného kontejneru začátkem září 2020 se prodlouží o několik dnů /týdnů, protože náš kontejner si celníci z US Customs and Border Protection (celní úřad v USA) po 12 letech přepravování z US do ČR prvý krát vybrali k fyzické kontrole zboží.
Co to přesně znamená?
Všechno zboží musí z kontejneru ven, včetně vozidel, budou hledat drogy, nezákonné zboží a ilegální export. Nic takové v našem kontejneru nemáme, ale přesto se odeslání z US přístavu prodlouží, protože loď, na které měl být náš kontejner vyplula i bez našeho kontejneru. Někdy do dvou týdnů by to mělo být ukončeno a propuštěno, ale více informací zatím nemáme.

Customs randomly inspects cargo so you must declare all your items in Packing List to avoid them seized. Don't forget to declare shipping agent if you ship any MOTOR VEHICLE in your shipment prior loading. Prohibited and restricted items can be found at US customs and border protection website: http://www.cbp.gov/travel/international-visitors/kbyg/prohibited-restricted. Also, charges associated to customs order are collected from you in advance, if any, at actual.


USA-balik.cz